piątek, 15 kwietnia 2016

Wrocław - subiektywny przewodnik kulturalny i nie tylko.Chciałabym  przedstawić wydarzenia kulturalne,  festiwale i inne atrakcje , które odbywają się corocznie we Wrocławiu. Przewodnik niekompletny i subiektywny.  Kolejność przypadkowa, chociaż się starałam.OPERA WROCŁAWSKA I SUPERWIDOWISKA OPEROWE.www.opera.wroclaw.pl  to adres pod którym można znaleźć repertuar Opery i zamówić bilety.

Budynek Opery Wrocławskiej przeszedł kapitalny remont. Z zewnątrz jest piękny, ale mnie fascynuje bardziej wnętrze, wygląda jak bombonierka :).
W trakcie remontu budynku, gdy spektakle operowe nie mogły się odbywać, dyrektor Opery  Ewa Michnik wpadła na kapitalny pomysł aby wystawiać widowiska operowe na zewnątrz. Stąd narodził się pomysł na Superwidowiska Operowe, które odbywają się w różnych nietypowych miejscach, przy monumentalnych dekoracjach i zaangażowaniu setek artystów.  Pierwsze takie widowisko powstało w 1997 r. i tak już rokrocznie tworzone są nowe. Najczęściej jest to jedno widowisko rocznie w okolicach czerwca ( wtedy na zewnątrz) lub w listopadzie (wtedy w Hali Stulecia). Ale reguły nie ma. Sceną dla takich widowisk była już Wyspa Piasek, Pergola, specjalnie zbudowana scena na Odrze, zamek Topacz, Stadion Olimpijski i inne.  W sezonie zimowym, tak jak pisałam, sceną jest Hala Stulecia gdzie bywało, że  podczas spektaklu operowego występowały zwierzęta z pobliskiego ZOO ( zdolne zwierzaki mamy :)).

Te widowiska operowe robią naprawdę duże wrażenie,  zaangażowanych jest mnóstwo artystów, niesamowite dekoracje, efekty specjalne, tysiące ludzi, przyjeżdżają specjalne wycieczki i to nie tylko z Niemiec ;) . W dobrym tonie jest się pokazać na takim widowisku , nawet jak ktoś na co dzień obchodzi operę szerokim łukiem.  Z kolei prawdziwi koneserzy opery trochę kręcą na to nosem.  

W tym roku takie Superwidowisko odbędzie się 18.06. na nowym Stadionie Miejskim. Będzie to Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show. Bilety na stronie opery (podanej wyżej).NARODOWE FORUM MUZYKI.


www.nfm.wroclaw.pl to adres gdzie można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, filmik z otwarcia, sprawdzić repertuar i kupić bilety.


Narodowym Forum Muzyki zachwycają się wszyscy i to nie tylko jako pięknym budynkiem, ale przede wszystkim jako obiektem o fantastycznej akustyce.  Byłam na otwarciu we wrześniu ub. r. i na kilku koncertach.  Opera wygląda w środku jak bombonierka a NFM jak fortepian. Wratislavia  Cantans , czyli Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy.
Odbywa się on zawsze we wrześniu i w tym roku będzie to już 51 edycja.

Część koncertów w ramach tego festiwalu organizowana będzie we wspaniałych salach NFM , a część zgodnie z tradycją w świątyniach we Wrocławiu i w innych miejscowościach na Dolnym Śląsku.
Tegoroczna edycja ma podtytuł "Europa Cantans" i będzie prezentowała arcydzieła muzyki europejskiej m.in. obie pasje Bacha,  Mszę koronacyjną Mozarta, symfonię Beethovena i Szostakowicza. Ale oprócz wielkich, monumentalnych koncertów, będzie można też wysłuchać recitali  i koncertów kameralnych.
Tegoroczna edycja Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach od 03.09 do 18.09.
Program i bilety już są dostępne na stronie NFM (link powyżej ).


Jazz nad Odrą.

Tegoroczna 52 edycja festiwalu jazzowego Jazz nad Odrą będzie gościła polskich, amerykańskich i skandynawskich artystów. Największe gwiazdy tegorocznej edycji to Billy Child, Power Trio, The Cookers , Włodzimierz Nahorny,  będzie można też usłyszeć Leszka Możdżera , Tomasza Stańko i Urszulę Dudziak. Leszek Możdżer jest też dyrektorem programowym imprezy.

W tym roku Jazz nad Odrą będzie organizowany się w dniach 26.04. - 30.04.
Koncerty będą odbywać się w klubie Impart, a koncert finałowy 30.04. w Hali Stulecia i uświetni on obchody Światowego Dnia Jazzu.
Program i bilety do nabycia na stronie www.jazznadodra.pl


Jazztopad.

Corocznie w listopadzie odbywają się też koncerty jazzowe w ramach festiwalu Jazztopad.
Bilety do nabycia na stronie NFM www.nfm.wroclaw.pl


Ethno Jazz Festival.

To całoroczna impreza. Występują najlepsi światowi muzycy jazzowi, których muzykę można określić stylem ethnojazz.
Koncerty odbywają się w Starym Klasztorze, Synagodze pod Białym Bocianem i obecnie także w NFM.
Program na stronie www.ethnojazz.pl


Brave Festival (mój ulubiony)

Brave Festival , którego podtytuł brzmi " przeciw wypędzeniom z kultury" , to połączenie prezentacji autentycznych tradycji, kultur i rytuałów z odległych części świata. Jest to przedstawiane w postaci występów muzycznych, artystycznych , a także prelekcji, warsztatów.  Odbywają się też pokazy filmów przedstawiających ginące kultury. W ramach  festiwalu  prowadzony jest projekt edukacyjny Brave Kids, połączony z występami artystycznymi dzieci z często bardzo egzotycznych krajów.  Brave Festival połączony jest z działalnością chartatywną. W zeszłym roku pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów i z kwesty zostały przekazane za rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.
Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 01.07-16.07.
 Program i bilety na stronie www.2016.bravefestival.pl


Thanks Jimi Festival.


To festiwal poświęcony muzyce najsłynniejszego gitarzysty świata Jimiego Hendrixa.  Festiwal połączony jest z próbą ustanowienia Gitarowego Rekordu Guinnessa, rokrocznie od 2003r.  Do 2014 r. bicie rekordu Guinnessa odbywało się w Rynku , ale od zeszłego roku imprezę przeniesiono w okolice Hali Stulecia i Pergoli. Z prostego powodu... uczestnicy już się nie mieścili, a Rynek mały nie jest :)
Próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Guinnessa odbywa się zawsze podczas długiego majowego weekendu , w tym roku 30.04.


Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale.

W letnie wieczory, na przełomie czerwca i lipca organizowane są koncerty , w których udział biorą tria, kwartety czy orkiestry kameralne. Koncerty odbywają się na dziedzińcu Arsenału, gdzie dzięki odpowiedniej akustyce możemy uzyskać niezapomniane  wrażenia.


3-majówka

Festiwal polskiej muzyki rockowej, odbywa się zawsze w długi majowy weekend do niedawna na Wyspie Słodowej, a obecnie w okolicach Pergoli i w Hali Stulecia.

WrocLove Fest.

WrocLove Fest  w tym roku będzie organizowany w dniach 23-25.06. dla uczczenia Pierwszego Dnia Wakacji i Nocy Świętojańskiej. Festiwal odbędzie się na terenach wrocławskiej Pergoli i kompleksu Hali Stulecia.


Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

Jest to festiwal niekonwencjonalnego kina, kina wizjonerów i bezkompromisowych artystów.
Daleko od mainstreamu.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-31.07.
Program i bilety na stronie www.nowehoryzonty.pl


Planete + Doc Film Festival .


To wrocławska edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.
Oprócz filmów dodatkowo organizowane są wystawy, koncerty, warsztaty i spotkania z twórcami.


Europa na Widelcu.

To corocznie organizowana impreza kulinarna odbywająca się na wrocławskim Rynku. Zawsze jest jakiś temat przewodni, dwa lata temu były to truskawki i szparagi. Czy wiecie, że najlepsze szparagi są z Magnic pod Wrocławiem ? W zeszłym roku tematem przewodnim był karp milicki (Milicz to miasteczko koło Wrocławia). W tym roku  Europa na Widelcu organizowana będzie w dniach 03-04.06 i tematem głównym będą kuchnie wszystkich Europejskich Stolic Kultury.

Oprócz wymienionych wyżej festiwali i innych atrakcji polecam także:


ZOO wraz z Afrykarium.

 Można zamówić bilety na stronie  www.afrykarium.com.pl  , polecam także stronę www.zoo.wroclaw.pl 


OGRÓD JAPOŃSKI.

Ogród Japoński znajduje się w Parku Szczytnickim niedaleko Hali Stulecia. Czynny jest od 01.04 do 31.10. i najpiękniej wygląda w porze kwitnienia azalii i rododendronów.Nie myślcie sobie czasem, że ja tak latam po tych wszystkich festiwalach. Ja siedzę w domu i robię na drutach ;)

Czasami jednak gdzieś wyskoczę, tutaj po koncercie Aleksandry Kurzak.19 komentarzy:

 1. Wspaniałe kompendium wiedzy co, gdzie, kiedy:) Wrocław wciąż jeszcze przede mną, nigdy nie byłam, nie licząc raz przejazdu, gdy jechałam w góry, może kiedyś? Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Wiolu, że doceniłaś moje starania, bo już myślałam, że zrobiłam kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty ;)
   Wpadnij do Wrocławia, nie pożałujesz :)
   Pozdrawiam Cię serdecznie :)

   Usuń
 2. Planet+ brzmi zachęcająco. Może wreszcie czas wyrwać się z błota i odwiedzić miasto? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff...dobrze, że chociaż z tym festiwalem trafiłam ;) Polecam też Brave Festival, tam też jest dużo bardzo ciekawych filmów dokumentalnych. Ten festiwal z roku na rok robi coraz większą karierę. Warto się z błota wyrwać dla takich atrakcji ;)))
   A ja z kolei chętnie bym w błota pojechała, "Nieoczekiwana zmiana miejsc" :)))

   Usuń
 3. Nie tylko Wiola B doceniła starania😊. We Wrocławiu poznaliśmy się z moim Mężem, dzisiaj jestem w żałobie, ale może trzeba pojechać, pozwiedzać i powspominać? Pamiętam, że balowaliśmy w ...Katakumbach (lata 80-te)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, Katakumby nadal istnieją :) , co prawda nie jest to już taki kultowy klub jak kiedyś, ale jest. Trzeba przyjechać...Wrocław to teraz całkiem inne miasto, bardzo dużo się zmieniło. Jak nie było Cię tu wiele lat to naprawdę warto...i pozwiedzać, i powspominać...
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. No i Dni Fantastyki! http://www.dnifantastyki.pl/2016/index.php
  W tym roku też jadę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że wrzuciłaś te Dni Fantastyki, bo ja bym na to nie wpadła.
   Taka mało fantastyczna jestem ;)

   Usuń
 5. Ale się u Was dzieje! Aż żal, że nie mieszkam we Wrocławiu.
  Przyznaję, że wyobraziłam sobie hipopotama śpiewającego operową arię, warunki akustyczne to on ma, jak nie przymierzając Maria Callas!.... *^V^*~~~~ (zresztą, zawsze o tym przypominał Bogusław Kaczyński, że divy operowe muszą mieć odpowiednie za przeproszeniem, pudło rezonansowe!... ^^*~~)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha, tego tekstu z pudłem rezonansowym to nie słyszałam, ale moda na szczupłość to chyba i do div dotarła;) bo ostatnimi czasy to one często takie laski są ;))
   A z tych zwierzaków o ile pamiętam to były konie i wielbłądy z pobliskiego zoo (no przez ulicę musiały przejść do Hali Stulecia). Śpiewać to nie śpiewały;) tylko sobie paradowały po scenie. To chyba "Aida" była. Takie magawidowiska operowe to tylko we Wrocławiu :)

   Usuń
 6. Wrocław zdecydowanie oferuje mnóstwo atrakcji dla każdego! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W związku z tym turystów też z roku na rok coraz więcej i to nie tylko niemieckich;) Byłam w styczniu na otwarciu ESK, był mróz, a tłumy były takie, że chyba to organizatorów lekko przerosło. Szło pięć pochodów z różnych części miasta i miały się one spotkać w Rynku, ale ciężko było do tego Rynku się wcisnąć ;)))

   Usuń
 7. Ja też siedzę w domu i szyję, ale te jazzowe imprezy troszkę mnie kuszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szyjesz, szyjesz, a potem zadajesz szyku w skałkach ;) i nie tylko tam :)

   Usuń
 8. Muszę się przyznać, że nie wiedziałam o tym, że we Wrocławiu jest aż tyle różnych festiwali. Przyznaję się też do tego, że nie byłam ani w budynku Opery, ani w NFM. I teraz bardzo tego żałuję! Może to dlatego, że nigdy jakoś specjalnie nie interesowałam się muzyką, ale obiecuję sobie, że jeśli tylko będę miała okazję, naprawię mój błąd. Bardzo chcę zobaczyć bombonierkę i fortepian!:))
  Ostatni raz byłam we Wrocławiu jakieś 4 lata temu. Chciałam wtedy pokazać miasto mojemu mężowi. I dziwnym zbiegiem okoliczności, w tym samym czasie w Polsce odbywało się Euro... Dzięki temu mój mąż niewiele zobaczył - cały rynek był pozasłaniany - kamienice, ratusz, itd. - wszystko niewidoczne i do tego te tłumy ludzi...
  Tak sobie myślę, że następnym razem powinniśmy się wybrać w jakimś spokojniejszym terminie i być może załapiemy się też na jeden z festiwali. :)
  Tak na marginesie to zawsze wydawało mi się, że ilość niemieckich turystów zmniejsza się z każdym rokiem, a ich miejsce powoli zaczynają zajmować turyści z innych krajów.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NFM jest dopiero od września ub.r., ale już zrobiło furorę ;) tam nie tylko odbywają się koncerty muzyki poważnej, że tak powiem, ale też jazzowe, niektórzy wokaliści wynajmują sale na swoje koncerty, dla dzieci i młodzieży też są fajne imprezy. Podczas budowy NFM były głosy krytyki, że to za duży obiekt jak na Wrocław , że sale się nie zapełnią, a teraz okazuje się, że ciężko kupić bilety ;).
   Moim zdaniem warto wybrać się na taką megaoperę, jest to naprawdę fajne widowisko, także dla tych co nie są specjalnymi fanami opery (a może szczególnie dla nich, bo jak pisałam w poście koneserzy operowi kręcą na to nosem;)). Szczególnie letnie megaopery są ciekawe , bo dzieją się na zewnątrz, w jakimś spektakularnym miejscu i nocą. Jest to ciekawe przeżycie. Szczególnie jak jest zimno i trzeba siedzieć pod kocem ;)
   To prawda z tymi niemieckimi turystami, jest ich jakby mniej, a może nie mniej, tylko więcej jest tych pozostałych;) W styczniu na otwarciu ESK, widziałam sporo Azjatów, mróz im był niestraszny;)

   Usuń
 9. Ależ się dzieje, niby wszystko wiesz, znasz, ale jak to zebrać do kupy to dopiero wtedy widać :) A do tego jeszcze jarmarki dwa razy w roku...
  A w NFM tez jeszcze nie byłam.....tylko ja chyba mało ciekawska jestem, bo w Galerii Dominikańskiej pierwszy raz byłam 2 lata po otwarciu :))) lepiej znam parki, ogrody i zoo :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ujęłam tylko takie imprezy, które odbywają się corocznie, no i oczywiście nie wszystkie. Jak już opublikowałam post, to co chwilę coś mi się jeszcze przypominało :) Jest tego, jest...a my tylko na tych drutach robimy ;))) a tu tyle się dzieje :)))

   Usuń
 10. Za daleko mam do Wrocławia, a imprezy kuszą. pozdro

  OdpowiedzUsuń